strukt.pl

Blog tematyczny o budownictwie i wnętrzach

Dom

Czym objawia się wadliwe działanie wentylacji?

Czym objawia się wadliwe działanie wentylacji?

Systemy wymiany powietrza opierają się głównie na dwóch instalacjach – wentylacji grawitacyjnej lub wentylacji mechanicznej, umożliwiającej odzysk ciepła (tzw. rekuperacja). Prawidłowo działający system zapewnia użytkownikom stale właściwą jakość powietrza.

Zasady działania wentylacji

Działanie wentylacji opiera się na wymuszeniu ruchu powietrza do pomieszczeń i na zewnątrz obiektu – za pomocą odpowiednio dobranych elementów instalacji, jakich szeroką ofertę znajdziesz na Ventido.pl. Cieplejsze powietrze, które zostało „zużyte” zostaje usunięte z pomieszczenia w momencie, w którym napływają do niego wepchnięte na skutek działania wentylacji zimniejsze masy powietrza. W zależności od rodzaju siły napędowej, która wymusza ten ruch, wentylacja dzielona jest na wentylację:

• mechaniczną – za której działanie dopowiadają zasilane prądem wentylatory i centrala rekuperacyjna i

• grawitacyjną – czyli wentylację naturalną, która wykorzystuje naturalne ruchy powietrza podlegające prawom grawitacji.

Widoczne objawy nieprawidłowości w wentylacji

Działanie wentylacji jest praktycznie niezauważalne dla jej użytkowników. Prawidłowo dobrane, certyfikowane elementy, jakie dostarczy sprawdzona hurtownia wentylacyjna, ich odpowiedni montaż i regulacja – nie powinny wywoływać problemów z wentylacją. Jeśli jednak na którymś etapie doszło do nieprawidłowości, nieefektywność wentylacji można dostrzec, dzięki kilku widocznym symptomom:

• zaparowane szyby – skroplona para wodna widoczna na szybach najchłodniejszych pomieszczeń to skutek nieprawidłowego odprowadzania nadmiaru pary wodnej unoszącej się w domu; nie powinno to wzbudzać zbytniej troski, jeśli sytuacja ma miejsce wyłącznie w mroźne dni – gdyż może być spowodowana nadmiernym używaniem ogrzewania;

• utrudnione schnięcie prania w domu oraz podłóg;

• utrzymujące się zawilgocenie w łazience, skutkujące powstawaniem skropleń na kafelkach i lustrach;

• wykwity pleśni oraz zagrzybienie ścian – w pierwotnym stadium w narożnikach pomieszczeń – w szczególności przy ramach okiennych oraz ukrytych za meblami narożnikach – następie rozprzestrzeniające się w chłodniejszych miejscach na ścianach i sufitach;

Niesprawna wentylacja – czego nie zobaczysz?

Pierwszym poważnym sygnałem, który powinien wywołać zaniepokojenie, jest pojawienie się w pomieszczeniu lub w całym obiekcie zapachu stęchlizny. Równie szybko pojawiają się trudności z pozbyciem się zapachu przygotowywanych potraw czy dymu papierosowego oraz przenoszenie ich do sąsiednich pomieszczeń, gdzie również zalegają. We właściwie wentylowanych domach nie powinno się odczuwać długotrwale zapachów poza miejscem, w którym zostały wytworzone. Często błędnie interpretowane – jako zbyt intensywnie pracująca wentylacja – jest nadmuchiwanie nadmiaru zimnego powietrza przez kratki wentylacyjne. Nie należy wówczas zasłaniać lub zaklejać nawiewników – odcinamy się wówczas od wentylacji.

Niesprawnej wentylacji często towarzyszą objawy somatyczne naszego organizmu (tzw. sick building syndrome)– bóle głowy, podrażnienie błon śluzowych, podrażnienie oczu, często choroby układu oddechowego. Narażenie na długotrwałe nieprawidłowe działanie wentylacji może skutkować rozwojem alergii.

Samodzielne sprawdzenie sprawności wentylacji

Aby zbadać drożność instalacji i efektywność wentylacji wystarczy kartka papieru i źródło ognia – świeczka lub zapalniczka. Obecność ciągu wywiewnego sprawdzamy przez przyłożenie kartki papieru do kratki przy otwartym oknie i drzwiach – kartka powinna się przykleić. W przeciwnym wypadku należy przyłożyć ogień i sprawdzić kierunek jego odchylenia (niewielkie odchylenie to słaby wywiew; brak – niesprawność wentylacji). Tak samo możemy sprawdzić przepływ powietrza między pomieszczeniami. Ciąg nawiewny widoczny będzie przy zamkniętych oknach i drzwiach.

Możliwości poprawy sprawności wentylacji

Po pierwsze należy zadbać o oczyszczenie instalacji – kanałów i kratek wentylacyjnych. Sprawna wentylacja to w głównej mierze zapewnienie odpowiedniego przepływu powierza pomiędzy pomieszczeniami oraz pomiędzy pomieszczeniami a otoczeniem. Tę kwestie poprawić można przez zamontowanie lub odpowiednie użytkowanie nawiewników naokiennych, zamontowanie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, jak łazienka, drzwi z podcięciem lub z tulejami wentylacyjnymi. Na wyjściach kanałów wentylacyjnych można również zamontować nasady kominowe, które poprawiają ciąg kominowy. Niesprawności można poprawić przez zasilane elektrycznie wentylatory wyciągowe – osiowe i promieniowe.

Niesprawna wentylacja zmniejsza komfort użytkowania domu, wpływa nie tylko na atmosferę budynku, ale również na zdrowie i samopoczucie jego mieszkańców. Przy projektowaniu i montażu wentylacji warto zwrócić się do wykwalifikowanych i doświadczonych profesjonalistów, dzięki czemu unikniemy błędów, mogących powodować jej nie efektywność. Podczas eksploatacji należy również dbać o okresowe przeglądy i konserwację elementów wentylacji.

 

 

Udostępnij