strukt.pl

Blog tematyczny o budownictwie i wnętrzach

Dom

Magazyny prądu ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem

Magazyny prądu ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem

Magazyny prądu, nazywane częściej magazynami energii, to coraz popularniejsze urządzenia w polskich sklepach internetowych i stacjonarnych. Służy ono – jak sama jego nazwa wskazuje – do magazynowania nadwyżki prądu. W jakich sytuacjach się najlepiej sprawdza? Gdzie kupić magazyn prądu? Czy są jakieś programy z dofinansowaniem tego asortymentu? Odpowiadamy w artykule poniżej. 

Magazyn energii i różne jego oblicza

Magazyn prądu, funkcjonujący także pod nazwą magazynu energii, to różnego rodzaju urządzenia – nie tylko niewielkie, oparte na akumulatorach. Magazynem może być zarówno elektrownia szczytowo-pompowa, koło zamachowe czy superkondensator, jak i niewielkich rozmiarów magazyn energii bazujący na akumulatorach LifePO. 

Dlaczego LifePO to dobry materiał na magazyn energii?

Do instalacji fotowoltaicznych magazyny energii oparte na akumulatorach LifePO to popularne i chętnie stosowane rozwiązanie. Przyczyna tego stanu rzeczy jest bardzo prosta – takie produkty odznaczają  się wysoką wydajnością prądową i bezpieczeństwem stosowania. Niemniej istotnym faktem, wartym odnotowania, jest ich rekordowa żywotność – szacowana na 10 nawet do 25 lat. Inne atuty magazynów energii w oparciu o akumulatory LifePO to wysoka gęstość energetyczna, niska waga i kompaktowe rozmiary oraz szerokie zastosowanie. 

Magazyn prądu – jak działa?

Zasada działania magazynu energii w przypadku instalacji fotowoltaicznych, a jest to jedno z najpopularniejszych użyć tego typu asortymentu, jest bardzo prosta. Panele słoneczne produkują energię i w pierwszej kolejności prąd trafia do bieżącego użytku ich posiadaczy. W drugiej zaś kolejności wszelkie nadwyżki energii trafiają do magazynu energii i kumulowane są tam do momentu, aż urządzenie zostanie całkowicie naładowane. 

Dlaczego warto?

Magazyn prądu to idealne rozwiązanie dla każdego, kto ma instalację fotowoltaiczną i nierzadko zdarzają się sytuację, że produkuje nadwyżkę energii. W Polsce wiele miejsc boryka się z przerwami w dostawie prądu – także w takich przypadkach magazyn energii będzie nieocenioną pomocą i gwarantuje wtedy niezależność energetyczną. Czy coś może zastąpić magazyn energii? Każda instalacja fotowoltaiczna oparta o system net-metetingu może gromadzić nadwyżkę energii. Jednak w przypadku magazynu energii da się wykorzystać tę energię w 100%, w przypadku net-meteringu maksymalnie w 70-80%. 

Być eko znaczy być trendy!

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej Polaków. Zakup i montaż paneli to jednorazowy wydatek, który spłaci się już po kilku latach. Coraz częściej do głosu dochodzi, by wykorzystywać odnawialne źródła energii, jak promienie słoneczne czy siłę wiatru. Nie zanieczyszczają one środowiska, przez co bezpośrednio przyczyniają się do poprawy stanu naszej planety dla nas i przyszłych pokoleń. W związku z rosnącym zainteresowaniem taką tematyką, magazynów energii jest coraz więcej, a ich ceny sukcesywnie spadają.

Udostępnij