strukt.pl

Blog tematyczny o budownictwie i wnętrzach

Budownictwo

Odcinanie kolorów na elewacji – jak to zrobić dobrze?

Odcinanie kolorów na elewacji – jak to zrobić dobrze?

Zlecając malowanie elewacji, klienci coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na jakość wykonanej usługi, ale także oryginalny efekt wizualny. Jako fachowiec, powinieneś wiedzieć, jak umiejętnie wykonać odcinanie kolorów na elewacji. W tym artykule opisujemy to krok po kroku.

Dwukolorowe elewacje częstym wyborem klientów

Łączenie kolorów na elewacji często pokrywa się z naturalnymi liniami granicznymi budynku. Może chodzić na przykład o oddzielenie parteru od poddasza lub podkreślenie podziału wprowadzonego przez gzyms. Taką granicą mogą być również wnęki drzwiowe lub okienne. Jeśli Twój klient wybrał już barwy i ma projekt, czas przejść do działania. Przeczytaj, jak odcinać kolory na elewacji.

Rozgraniczenie kolorów na elewacji – praktyczny poradnik

Łączenie kolorów na elewacji to jedna z podstawowych umiejętności, jakie powinien posiadać fachowiec. Linia odcięcia powinna być ostra i absolutnie pozbawiona zacieków. Jak osiągnąć ten efekt? Oto kilka praktycznych podpowiedzi.

Wybierz dobrą farbę do malowania elewacji

Dobrze dobrana farba to podstawa. Jeśli masz zamiar wykańczać elewację w dwóch kolorach, postaw na rozwiązania sprawdzone przez fachowców. Doskonałe parametry wykazuje farba do elewacji marki Dulux Professional. Dzięki temu, że łatwo się ją aplikuje i szybko wysycha, bez trudu ukończysz zlecenie na czas.

Zastosuj wysokiej jakości taśmę malarską

Dobra taśma odcinająca pozwoli uzyskać estetyczny efekt. Wybierz produkt przeznaczony do użytku zewnętrznego, który jest odporny na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Wbrew pozorom znalezienie taśmy malarskiej wysokiej jakości wcale nie jest łatwe.

Tynki zewnętrzne bardzo rzadko są gładkie, więc taśma musi mieć mocny klej, a jednocześnie pozwalać na szybkie i bezproblemowe oderwanie od podłoża. Kolejną cechą, na którą zwracają uwagę fachowcy, jest odporność wierzchniej warstwy taśmy. Nie powinna wchłaniać farby.

Pogląd, że im grubsza taśma malarska, tym większa jej wytrzymałość, to mit. Grubość taśmy nie świadczy też o jej jakości ani trwałości. Zdecydowanie najbezpieczniejszą opcją jest wybór produktów renomowanego producenta.

Starannie wyznacz linię odcięcia

Wyznaczenie linii odcięcia wymaga skupienia i precyzji. Doświadczeni malarze korzystają z poziomicy laserowej, pionu murarskiego lub delikatnego odbicia planowanych linii sznurkiem traserskim.

Jeśli już wyznaczyłeś linię, spójrz na nią jeszcze raz z szerszej perspektywy. Może się okazać, że to, co poziome, wcale nie jest estetyczne. Na przykład dwie linie mogą być idealnie utrzymane w poziomie, ale nierównoległe. Tak pomalowana elewacja nie spodoba się klientowi, bo ludzkie oko jest wrażliwe na delikatne zmiany proporcji i równoległości. Z tego względu nawet po użyciu narzędzi nieraz trzeba dokonać lekkiej korekty.

Prawidłowe przyklejanie taśmy

Przyklejając taśmę, trzeba być bardzo uważnym i zrobić to starannie, po wcześniejszym oczyszczeniu powierzchni. Oczyszczenie podłoża ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku starych tynków.

Co do samego przyklejania taśmy, wielu fachowców korzysta z suchego elastycznego wałka malarskiego, aby taśma odcinająca doskonale przywarła do podłoża. Zasada brzmi, że słabszy kolor (jaśniejszy) powinien znaleźć się pod spodem, a ciemniejszy odcięty na obrzeżu na wierzchu. Zachowanie tej kolejności zmniejszy ryzyko przebicia farby z dolnej warstwy.

Maluj odcięcia pędzlem lub wąskim wałkiem

Metody malowania są różne, jednak w przypadku odcięć na elewacji dobrze sprawdza się użycie płaskiego pędzla lub wąskiego wałka. Nie dociskaj go mocno, żeby farba nie przedostała się pod taśmę.

Wybór techniki należy już do Ciebie – niektórzy fachowcy stosują długie i zdecydowane pociągnięcia, a inni kładą kilka pasów farby po kilkadziesiąt centymetrów, a następnie zdecydowanym ruchem przeciągają pędzel jeszcze raz po całości. Taśmę zrywaj jeszcze przed całkowitym wyschnięciem farby, aby uniknąć strzępienia powłoki.

Odcinanie kolorów na elewacji wymaga pewnego doświadczenia, ale jesteś w stanie osiągnąć pożądany efekt estetyczny. Stosuj wysokiej jakości farby Dulux Professional i odpowiednie narzędzia, aby praca była efektywna i łatwiejsza.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij