strukt.pl

Blog tematyczny o budownictwie i wnętrzach

Poradnik

Jakie warto mieć na uwadze nowoczesne rozwiązania w domu?

Jakie warto mieć na uwadze nowoczesne rozwiązania w domu?

Jeśli ktoś chce ułatwić sobie życie, to warto sięgnąć po nowoczesne rozwiązania w domu. W przypadku smart home można liczyć na szereg udogodnień. Możliwa jest zdalna kontrola ogrzewania, oświetlenia, systemu alarmowego, rolet itd. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić pieniądze, to warto pomyśleć o fotowoltaice. Po jej zamontowaniu można produkować darmowy prąd z promieniowania słonecznego.

Czy warto zdecydować się na fotowoltaikę?

Zasady działania fotowoltaiki są bardzo proste. W panelach znajdują się ogniwa, które pochłaniają fotony obecne w promieniowaniu słonecznym. Dochodzi do ruchu elektronów, czego efektem staje się przepływ energii elektrycznej. Za pomocą fotowoltaiki możliwe staje się zamienienie promieniowania słonecznego na prąd. Służy on przykładowo do zasilania urządzeń elektronicznych, ogrzewania wody użytkowej i budynku. Łatwo się domyślić, że fotowoltaika pozwala na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Można zaoszczędzić sporo pieniędzy w skali roku. Jest to świetne rozwiązanie zarówno do domu jednorodzinnego, jak i do firmy. Z rozwiązania tego mogą korzystać klienci indywidualni i biznesowi.

Dlaczego fotowoltaika to świetny wybór?

W przypadku fotowoltaiki można mówić o stałym i godnym zaufania źródle energii. Promieniowanie słoneczne jest dostępne przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Energia słoneczna cechuje się czystością. Jest ona niewyczerpywalna i ekologiczna. Korzystanie z instalacji pv nie generuje żadnych szkodliwych związków do atmosfery. Nie trzeba wobec tego martwić się o zanieczyszczenie środowiska i przyczynianie się do globalnego ocieplenia. Osoby korzystające z fotowoltaiki pomagają planecie, zmniejszają emisję dwutlenku węgla. Instalacja fotowoltaiczna jest niemalże bezobsługowa. Wystarczy odpowiednio ją ustawić, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Znika także konieczność konserwowania paneli. Brak ruchomych części przekłada się na niską awaryjność. Instalacja fotowoltaiczna jest łatwa do zamontowania, co stanowi kolejną zaletę. Można także mówić o wysokiej wydajności, jeśli zadba się o odpowiednie umiejscowienie, właściwy kąt nachylenia paneli.

Co przemawia za fotowoltaiką?

Obecnie można liczyć na atrakcyjne ceny, bo panele fotowoltaiczne są coraz tańsze. Na tym jednak nie koniec zalet. Zaliczyć można do nich także możliwość uzyskania dofinansowania na zakup i montaż fotowoltaiki. Przekłada się to oczywiście na jeszcze szybszy zwrot z inwestycji. Najczęściej następuje on już po kilku latach. Warto od razu zaznaczyć, że instalacja fotowoltaiczna zaczyna wytwarzać darmowy prąd zaraz po jej uruchomieniu. Kolejnym plusem będzie podniesienie wartości nieruchomości. Instalacja fotowoltaiki na budynku sprawia, że staje się on bardziej wartościowy w oczach potencjalnego kupca. Jeśli ktoś planuje sprzedaż nieruchomości, to warto mieć to na uwadze. Panele fotowoltaiczne cechują się wysoką żywotnością. Producenci udzielają na nie kilkudziesięcioletniej gwarancji. Nawet po 30 latach instalacja nadal działa i produkuje darmowy prąd. Panele są odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Nie zagrażają im opady deszczu i śniegu, gradobicie, skrajne temperatury.

Udostępnij