strukt.pl

Blog tematyczny o budownictwie i wnętrzach

Budownictwo

Jak urządzić mały dom?

Jak urządzić mały dom?

Urządzanie domu jest zajęciem atrakcyjnym, a zarazem emocjonującym. Obecnie bardzo wiele osób decyduje się na budowę lub kupno małego domu w stylu skandynawskim. Dom w stylu norweskim charakteryzuje się minimalizmem i prostotą, a zarazem funkcjonalnością i przytulnym klimatem. Jak urządzić mały dom, aby każdy miał swoją przestrzeń?

Dom w stylu norweskim

Domy w stylu skandynawskim w ostatnim czasie zyskują dużą popularność w Polsce. Większość z nich jest przestronna, ale metraż nie jest duży. Minęły czasy budowania domów o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych. Młodzi i starsi preferują domy maksymalnie 100-metrowe, które można ciekawie zaaranżować. Dom w stylu norweskim ma prostą bryłę i oparty jest na naturalnych materiałach. Najczęściej wykonuje się je z drewna, a wewnątrz jest duża przestrzeń do zaprojektowania. Ważną rolę odgrywa także kolorystyka, która bazuje na jasnych odcieniach. Przeważnie większość przestrzeni jest utrzymana w bieli, do której można dopasować dodatki w każdym kolorze.

Jak urządzić mały dom?

Wiele osób marząc o domu, myśli o dużym i przestronnym salonie, kuchni, jadalni i kilku sypialniach. Mały dom można tak zaaranżować. Wystarczy dokładnie zaplanować każdy kąt. Pierwsza rzecz, którą trzeba wziąć pod uwagę, to liczba domowników. Dzieci powinny mieć swoje pokoje, a rodzice sypialnię. Jeśli domek jest piętrowy, to na pewno przydadzą się dwie toalety. Łazienka może być jedna. W małym domu nie ma konieczności wydzielania salonu i jadalni. Można zrobić to na jednej przestrzeni, a dodatkowo wykonać otwartą kuchnię. To doskonale powiększy przestrzeń i sprawi, że dom będzie wyglądać na większy. Warto oddzielić kuchnię od salonu i jadalni, a można to zrobić szklaną ścianką lub ustawieniem wyspy na środku. Mały dom powinien być utrzymany w jasnych barwach. Im mniej dodatków, tym przestrzeń będzie przestronniejsza.

Jak urządzić gabinet w domu?

Wiele osób pracuje w domu lub potrzebuje miejsca do pracy. Warto zatem wydzielić pokój lub jego część na gabinet. Taka przestrzeń przyda się nie tylko osobom, które przynoszą dużo obowiązków z pracy do domu, ale także tym, którzy lubią na chwilę usiąść w spokoju przed komputerem i poczytać lub nawet pograć. Gabinet nie musi być przestronny. Ważniejsza jest praktyczność. Obowiązkowo musi być biurko dobrane do potrzeb. Nie może zabraknąć wygodnego krzesła. Przyda się też regał i szafka na dokumenty. Na biurku powinny znaleźć się organizery i lampka. W gabinecie warto postawić na chłodniejsze odcienie, które poprawiają koncentrację. Ważne jest dobre oświetlenie, ale i dodatki, które umilą czas podczas pracy. Takim dodatkiem może być kwiatek, zdjęcia bliskich osób lub ciekawy obraz.

Projektant wnętrz – czy warto skorzystać z jego usług?

Wiele osób budując czy kupując dom, obawia się, że będzie miało problem z urządzeniem wnętrz. Jednak nie jest to wcale trudne zadanie. Można oczywiście skorzystać z pomocy projektanta, który zrobi to profesjonalnie. Jednak wystarczy trochę poczytać i poprzeglądać projekty, a aranżacja pomieszczeń będzie przyjemna, szybka i łatwa.

Udostępnij