strukt.pl

Blog tematyczny o budownictwie i wnętrzach

Budownictwo

Ile kosztują roboty ziemne?

Ile kosztują roboty ziemne?

Roboty ziemne to nieodłączny element każdej inwestycji. Niezależnie, czy prowadzisz rozbiórkę, czy też budujesz nowy obiekt. W każdym przypadku prędzej czy później wykonujesz określone prace związane z przygotowaniem gleby. Także w każdym przypadku pojawia się pytanie: ile kosztują roboty ziemne. W poniższym artykule odpowiadamy na to pytanie. 

Co wchodzi w skład robót ziemnych?

Roboty ziemne to zbiorcze określenie na prace związane z wykopami, transportem ziemi z terenu inwestycji. Przeważnie firma oferująca usługi koparką i wywrotką realizuje następujący zakres prac:

  1. Różnego rodzaju wykopy — czy to pod fundamenty, czy też piwnice i instalacje gazowe. 

  2. Transport gruntu — w czasie wykopów powstaje tzw. urobek. Firma oferująca roboty ziemne oferuje także usługę transportu tego typu materiałów sypkich. 

  3. Kształtowanie terenu — częstą usługą w ofercie firm świadczących roboty ziemne znajdują się prace związane z kształtowaniem terenu. Mamy tu na myśli taki zadania jak formowanie nasypów i wałów, czy wyrównywanie powierzchni. 

  4. Wykop i niwelacja terenu pod budowę drogi — rozwój infrastruktury drogowej to obszar, który nieodzownie kojarzy się z pracami ziemnymi. Właściwie znaczna część prac przy budowie dróg obejmuje roboty ziemne. 

  5. Wycinka drzew na terenie budowy — aby móc podjąć właściwe prace budowlane, najpierw należy usunąć wszelkie drzewa, krzewy i krzaki. Ten rodzaj robót ziemnych również wchodzi w skład robót ziemnych. . 

Cennik poszczególnych usług wchodzących w skład robót ziemnych

Przyglądając się cenom za roboty ziemne, trzeba pamiętać o jednej podstawowej sprawie… Kopać można ręcznie lub przy użyciu ciężkiego sprzętu. Wybór metody zależy od skali prac. 

W przypadku robót wykonywanych ręcznie cena będzie na pewno korzystniejsza. W końcu nie trzeba tutaj ściągać koparki i wywrotki, które wymagają uprawnień, a także trzeba je wcześniej zatankować. 

Często w przypadku tego typu prac operuje się jednostką X złotych za metr bieżący. Najczęściej służy ona do wyceny robót ziemnych. 

Zastanówmy się teraz, ile mogą kosztować roboty ziemne przy wykorzystaniu jednostki metra bieżącego.

  • W przypadku ręcznego kopania, należy spodziewać się kwoty na poziomie nieco przekraczającym 150 złotych.

  • Jeżeli mówimy o wykopie rowu przy użyciu koparki, kwota ta będzie już wyższa: będzie oscylować w okolicach 200 złotych za metr bieżący. Z tym że niektóre firmy mogą mieć wyższe ceny niż ta zaproponowana przez nas

Czynniki wpływające na cenę robót ziemnych

Warto wiedzieć, że nawet ta sama firma może wycenić inaczej pozornie podobną pracę. Słowo pozornie ma tu duże znaczenie. 

Wiele osób nieobeznanych z realiami budowlanymi często błędnie szacuje potrzebny nakład pracy przy robotach ziemnych. Nie uwzględnia przy tym trudnych warunków terenowych (nierówności, gęste zadrzewienie posesji). 

Tak naprawdę powyższe niedogodności mają kluczowe znaczenie przy wycenie robót ziemnych. 

Inaczej firma będzie wyceniać wykop rowu w terenie zalesionym, a zupełnie inaczej w przypadku pustego i równego gruntu.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę robót ziemnych jest zakres usług. Musisz przed rozpoczęciem zlecenia zastanowić się, czy zależy Ci na wykopach, czy też również na transporcie urobku. 

Ile kosztują roboty ziemne? Wnioski na koniec

Już wiesz, jak świadomie podejść do wyceny robót ziemnych. Wiesz też, że sporo zależy od zakresu usług i ukształtowania terenu. Pamiętaj, że zawsze możesz oferty poszczególnych firm skonsultować z doświadczonym budowlańcem — jeśli takową osobę masz w swoim otoczeniu. 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij