strukt.pl

Blog tematyczny o budownictwie i wnętrzach

Budownictwo

Garderoba w domu – jak ją urządzić?

Garderoba w domu – jak ją urządzić?

Garderoba w domu to świetne rozwiązanie. Jeśli ktoś ma możliwość wydzielenia osobnego pomieszczenia, w którym znajdzie się miejsce do przechowywania ubrań, butów i rozmaitych akcesoriów, to warto to zrobić. Sypialnia nie jest najlepszym miejscem na trzymanie szafy z odzieżą, butami i szeregiem innych dodatków stylizacyjnych. Ma ona być przede wszystkim oazą sprzyjającą wypoczynkowi. Warto wobec tego wyposażyć się w odpowiednie meble, półki w garderobie i przeróżne kosze, aby wszystko jak najlepiej rozplanować i posegregować.

Praktyczne rozwiązania do każdej garderoby

Do wyboru są rozmaite elementy garderoby, dzięki którym możliwe staje się lepsze wykorzystanie wolnej przestrzeni. Świetnie sprawdzają się oczywiście drążki na wieszaki. Jest to dobry sposób na przechowywanie koszul, sukienek i bluzek. Nadają się także na spódnice i płaszcze. Nie może zabraknąć również półek i szafek. Są potrzebne na torebki, swetry itd. Ubrania złożone w kostkę prezentują się estetycznie, ułatwia to także ich przechowywanie. Bardzo ważne w garderobie są szuflady. Korzystanie z nich jest niezwykle wygodne. Rewelacyjnie nadają się do przechowywania przykładowo bielizny, koszulek, spodni i szeregu drobnych elementów. Przydadzą się także organizery na akcesoria typu okulary przeciwsłoneczne, paski, apaszki i zegarki. Można wyposażyć się w wysuwane półki, stojaki.

Co warto mieć na uwadze przy urządzaniu garderoby?

Podstawą garderoby są oczywiście meble, które powinno się dopasować do swoich preferencji i potrzeb oraz metrażu pomieszczenia. Potrzebne będą oczywiście pojemne szafy wyposażone w drążki. Nie muszą być one jednak z zamykanymi drzwiami. Znaczenie ma także jak największa liczba półek, aby móc wszystko dobrze posegregować i ułatwić sobie potem znajdowanie poszczególnych rzeczy. Najlepiej zdecydować się oczywiście na meble pod zabudowę, co pozwala na wykorzystanie każdego wolnego centymetra wolnej przestrzeni. Istotne w garderobie jest oczywiście lustro, aby móc się przeglądać i ułatwić sobie tworzenie rozmaitych stylizacji. Sprawdzi się duże lustro na drzwiach szafy, ale można także zdecydować się na model wiszący lub stojący. Pamiętać trzeba o dobraniu właściwego oświetlenia. Najlepiej postawić na ogólne i punktowe. Warto doświetlić półki, przydadzą się listwy LED, kinkiety.

Co ma znaczenie w przypadku garderoby?

Podczas urządzania garderoby zaleca się stawiać na jasną kolorystykę, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Rewelacyjnie nadają się także wiszące organizery, które pozwalają na zwiększenie ilości miejsca na rozmaite akcesoria. Można je zawiesić na drążku lub drzwiach szafy. W zasięgu wzroku powinny znajdować się zawsze rzeczy, których używa się na co dzień. Dobrym pomysłem staje się także grupowanie ubrań, aby podobne były obok siebie, co ułatwia tworzenie stylizacji. Jeśli garderoba ma być funkcjonalna, to najlepszym rozwiązaniem będzie zabudowanie jej w całości systemami do przechowywania. Znaczenie ma nawet to, aby dopasować wysokość i głębokość szafy do wzrostu użytkowników. Wszystko powinno być dokładnie zaplanowane i wymierzone. Warto wykorzystać nawet trudne do zaaranżowania miejsca w domu w postaci skosów, uskoków, przejść.

Udostępnij