strukt.pl

Blog tematyczny o budownictwie i wnętrzach

Wnętrza

Jak stworzyć przytulne wnętrza w stylu prowansalskim?

Jak stworzyć przytulne wnętrza w stylu prowansalskim?

Sporą popularnością cieszy się styl prowansalski we wnętrzach. Dominują w nim kwieciste dekoracje do białych mebli, romantyczne akcenty, jasnofioletowe dodatki, drewno. Jeśli ktoś lubi jasną kolorystykę i florystyczne motywy, to warto zastanowić się nad prowansalskimi wnętrzami. Będzie to rewelacyjna opcja dla miłośników natury. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego przeznaczenia. Na wystrój składa się oczywiście wiele elementów typu meble, oświetlenie, kolorystyka, dekoracje.

Jak zaaranżować wnętrza w stylu prowansalskim?

We wnętrzach prowansalskich dominuje przede wszystkim jasna kolorystyka. Ma być romantycznie, subtelnie. Na pierwszym miejscu jest oczywiście biel w różnych odcieniach. Nie może zabraknąć także fioletu, który od razu kojarzy się z lawendą. Pastelowe kolory w jasnym wydaniu sprawdzają się idealnie. Warto od razu zaznaczyć, że styl prowansalski jest typowo kobiecy, romantyczny. Należy stawiać przede wszystkim na drewno, może być postarzane. Zaleca się wybierać meble na nóżkach, najlepiej kabriolowych. Nie tylko ściany mogą być białe, to samo dotyczy mebli. Mocniejsze akcenty należy stosować w przypadku dodatków typu poduszki, doniczki, obrusy, abażury lamp. Przyda się także jasna porcelana, oczywiście najlepiej z motywami florystycznymi.

Czas wprowadzić do domowych wnętrz prowansalskie klimaty

W przypadku pomieszczeń urządzonych w stylu prowansalskim idealną opcją będzie oczywiście drewniana podłoga. Wspaniale prezentują się także pobielane belki na suficie. Drzwi z drewna w białym kolorze mogą mieć przeszklenia lub być pełne. Jeśli komuś zależy na tym, aby nie rzucały się one w oczy, to może pomalować je na identyczny kolor, co ścianę. W ten sposób uzyska się spójność aranżacyjną. Nie można zapomnieć także o naturalnych materiałach we wnętrzach prowansalskich. Wspaniale sprawdzi się przykładowo lniany obrus. Mile widziane są koronki, hafty, falbanki. Wzory także będą odpowiednie, ale powinny być drobne. Godne polecenia są między innymi pastelowe pasy i motywy florystyczne. Uniwersalne będą gładkie tkaniny.

Jak urządzić dom w stylu prowansalskim?

W sypialni styl prowansalski sprawdza się idealnie. Można wyposażyć wnętrze w starodawne meble. Przyda się wygodny fotel uszak z podnóżkiem. Można ustawić przy nim niewielki stolik. W przypadku mebli w stylu prowansalskim warto postawić na modele bogato zdobione, z roślinnymi rzeźbieniami i malunkami. Mogą być drewniane, białe i przetarte papierem ściernym. Nóżki przypominające kształtem wijące się pędy to idealna opcja. Duży wpływ na wystrój mają dekoracje okienne. Nie sprawdzą się ciężkie i ciemne zasłony. Należy postawić na delikatne i zwiewne firanki. Mile widziane są jasne zasłony z nadrukiem roślinnym. Warto też postawić na parapecie wazon z lawendą. Istotne jest to, aby we wnętrzach prowansalskich były dodatki wprowadzające romantyczny klimat i przytulność. Jako oświetlenie idealny będzie stylizowany żyrandol. Przyda się także lampka na zdobionej podstawie z dekoracyjnym abażurem.

Udostępnij